با دیدن این ویدیو،اطلاعاتی درمورد پسماند و باز اندیشی در مفهوم آن بست میاورید.

در ادامه تحلیلی از ویدیو را میتوانید بخوانید…

اگر به پسماند به شکل یک چیز دور انداختی نگاه نمی‌کردیم چه اتفاقی رخ می‌داد؟
در اروپا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ مشاغل مربوط به مدیریت منابع ۲ برابر شد و تقریبا به ۲ میلیون شغل رسید، همچنین در آمریکا در سال ۲۰۱۰ حدودا ۳۶ درصد از پسماندهای این کشور، بازیافت می‌شد در حالی‌که این عدد در سال ۱۹۹۰ تقریبا ۱۶ درصد بود. در اروپا در کشور اسپانیا بیشترین پسماند در شهرهای بارسلونا و مادرید تولید می‌شود، این کشور توانسته است با مدیریت در بازیافت پسماند های خود از رقم ۴۰ درصد در سال ۲۰۰۰ به ۴۹ درصد در سال ۲۰۰۵ برسد.
در هلند نیز هزینه‌های خرید کیسه های پلاستیکی به قدری بالاست که مردم از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنند تا پسماند بیشتری تولید نشود.
جالب است بدانید در حالی که کشورهای پیشرفته نزدیک به ۷۰ درصد زباله های خود را بازیافت می‌کنند و این میزان در کشور ما تقریبا ۱۷ درصد می‌باشد.
یکی از ابتدایی‌ترین راه‌ها برای مدیریت پسماند، تفکیک زباله است که در کشور به درستی انجام نمی‌شود تولید روزانه زباله رو به افزایش است.
تولید سالانه زباله‌های شهری ایران به بیش از ۱۰ میلیون تن میرسد و به طور متوسط هر شهر ۲۴۰ کلیوگرم پسماند در سال تولید می‌کند. در تهران به ازای هر نفر ۴۵۰ کلیوگرم زباله شهری در سال تولید می‌شود. زباله در تهران به یک مشکل اساسی تبدیل شده است. بر اساس آمار شهرداری روزانه بیش از ۷هزار تن زباله در پایتخت جمع‌آوری می‌شود که از مبدا تفکیک نشده‌اند و شهرداری هم امکاناتی برای جمع‌آوری تفکیک‌شده زباله‌ها به شهروندان ارائه نمی‌کند. این موضوع باعث رونق زباله‌گردی شده که به بهای ناچیزی زباله‌ها را به بالادستی‌ها می‌فروشند و آنها سود سرشاری از آن می‌کنند. این میزان تولید زباله تهران بیش از ده برابر استاندارد جهانی است.
در یک سال اخیر که کل دنیا درگیر بیماری کرونا هستند، پسماند های خطرناک بیشتری نیز تولید شده است.
این پسماند ها به دلیل اختلاف بین وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست بلاتکلیف هستند و بسیار خطرناک‌اند. آن‌ها دارای کمبود شدید اهک هیدارته مخصوص دفن پسماندهای عفونی هستند.
وزارت بهداشت معتقد هست که پسماندهای کرونایی با دیگر پسماندها تفاوت دیگری ندارد و طبق تحقیقات بیشتر پسماندهای کرونایی بدون اهک هیدارته در حال دفن شدن هستند.
طبق آمارها پس از شیوع ویروس کرونا پسماند بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی تقریبا ۴ برابر شده است.