سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس خبری که به تازگی در مقرش در ژنو برگزار شد، توضیحاتی درمورد ویژگی‌های کرونای جهش‌یافته در انگلیس، به مردم داد.

مقام‌های سازمان جهانی بهداشت در شب دوشنبه این هفته یک کنفرانس خبری تشکیل داد،برای دادن توضیحاتی درباره ویژگی‌های نسخه جهش‌یافته ویروس کرونا که برای نخستین بار در انگلیس کشف شد.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: گونه جدید این ویروس مسری‌تر است اما شواهدی که ثابت کند این ویروس مرگبار تر است،وجود ندارد.

ماریا ون کرکوف، از مقام‌های دیگر سازمان جهانی بهداشت در این کنفرانس گفت که محققان انگلیسی در حال بررسی و تحقیقات روی سرعت انتقال گونه جدید این ویروس هستند. آنها گفته‌اند که این ویروس با سرعت بیشتری منتقل می‌شود.

آدهانوم گفت: جلوگیری از انتقال گونه جدید این ویروس بسیار مهم است زیرا هر چه نسخه جهش یافته این ویروس بیشتر منتشر شود، فرصت بیشتری برای جهش دارد.

سوال دیگری که در این کنفرانس مطرح شد این بود که آیا این ویروس جدید باعث ایجاد علائم شدیدتری از بیماری کووید-۱۹ یا مرگ بیشتر می‌شود یا خیر؟؟

درست است که ویروس کرونا از لحاظ مسری بودن به ویروس‌های سرخک یا اوریون نمی‌رسد اما فردی که به گونه انگلسی این ویروس مبتلا میشود به طور متوسط ۱.۵ نفر را آلوده کند. این رقم برای گونه اولیه ویروس(کووید۱۹)، ۱.۱ بود و این به معنی آن است که سرعت انتشار نوع انگلیسی این ویروس بیشتر است.

طبق گزارش مقام‌های دولت انگلیس به سازمان جهانی بهداشت،کرونای انگلیسی از اوایل سپتامبر شروع به پخش شدن کرده است.

تا کنون کشورهای ایتالیا، هلند، دانمارک و بلژیک هم از کشف مواردی از ابتلا به نسخه جهش‌یافته این ویروس که از انگلیس شروع شده است،گزارش داده اند.

تعدادی از کشورها از روز یکشنبه پروازهای خود به انگلیس را تعلیق کرده‌اند. ایتالیا، آلمان، کویت، هلند، بلژیک، اسپانیا و ایران از کشورهایی هستند که پروازهایشان را از مبدأ و به مقصد انگلیس را به حالت تعلیق درآورده‌اند.