بخشی از سلامت و ایمنی محیط کار اطمینان از امنیت کافی محیط کار برای کارکنان است و ضرورت دارد تا بدون نگران در محیط کار به وظایف خود عمل کنند. یکی از کار هایی که میتوان برای افزایش ایمنی محیط انجام داد نصب سیستم تشخیص گاز مناسب محیط و قدرتمند است تا از آتش سوزی و انفجار جلوگیری شود.

نشت گاز چه خطراتی را به همراه دارد؟

علاوه بر افزایش احتمال انفجار ، نشت گاز همچنین می تواند سلامت و ایمنی افرادی که طولانی مدت در معرض آن در محل کار هستند را تهدید کند. برخی از علائم اصلی مسمومیت با گاز شامل مشکلات تنفسی ، سرگیجه ، خون دماغ و صدای ناهنجار در گوش است.

اگر به مرور زمان نشت گاز در محل کار شناسایی نشود ، این امر می تواند منجر به ایجاد مونوکسیدکربن شود. در صورت سوختن ناقص ، مونوکسیدکربن آزاد می شود. مسمومیت با مونوکسیدکربن می تواند باعث حالت تهوع ، خستگی عضلات و درد در قفسه سینه و ریه ها شود. این علائم خطرناک هستند و می توانند در طولانی مدت منجر به بستری و مرگ در بیمارستان شوند.

در صورت مشکوک بودن به نشت گاز چه باید کرد؟

۱٫ منبع تغذیه گاز(فکه گاز) را ببندید.

وقتی متوجه نشت گاز شدید اولین قدم قطع کردن سریع منبع تأمین گاز است. این را می توان از طریق فلکه اصلی که به طور معمول در نزدیکی کنتور گاز است ، انجام داد.

۲٫ از تهویه مناسب منطقه اطمینان حاصل کنید.

پس از قطع شدن منبع باید اطمینان حاصل کنید که ناحیه ای که نشت گاز در آن شناسایی شده است تهویه خوبی داشته باشد. این به حداقل رساندن تأثیر گاز بر روی افراد منطقه کمک می کند و احتمال انفجار را کاهش می دهد.

۳٫ از فعالیت هایی که ممکن است باعث انفجار شود خودداری کنید.

اگر نشتی را برای به حداقل رساندن احتمال انفجار شناسایی کردید ، باید اطمینان حاصل کنید که از انجام هر کاری که می تواند به عنوان یک عامل احتراق عمل کند ، خودداری کنید. این شامل دستگاه های تلفن همراه ، فندک ، سیگار کشیدن و سایر فعالیت های تهدیدآمیز میشود.

 

 

 

چگونه از بروز نشت گاز جلوگیری کنید؟

در حالی که در بسیاری از موارد پیش بینی نشت گاز دشوار است ، برخی اقدامات پیشگیرانه وجود دارد که می تواند به افزایش سلامت و ایمنی محل کار شما کمک کند. داشتن وسایلی که به طور مرتب توسط یک متخصص خبره نیاز به بررسی گاز دارند به حفظ قدرت سیستم کمک می کند و احتمال نشت را کاهش می دهد.

سرمایه گذاری در سیستم های ردیابی و ردیابی گاز همچنین به شما کمک می کند تا احتمال نشت را بر اساس داده های جمع آوری شده قبلی پیش بینی کنید.