طبق گزارش CTV، دو شرکت مدرنا و فایزر با آزمایش موفقیت آمیز واکسن ویروس کرونا،توانستند که امید هارا برای به اتمام رسیدن کروناویروس، بالا ببرند.
هر دوی این شرکت ها اعلام کردند که واکسن ها میتوانند تا ۹۵ درصد کارایی داشته باشند.اما سوال اصلی اینجاست که واکسن ها چه مدت زمانی میتوانند در برابر ویروس مصون باشند؟

طبق آخرین تحقیقات در آمریکا ، واکسن مدرنا می‌تواند به مدت ۳ ماه ایمنی در بدن افراد ایجاد کند.

نظر متخصصان اینگونه بیان شده است که: واکسن کرونای شرکت مدرنا از حمله ویروس به سلول‌های بدن انسان جلوگیری میکند. اما رفته رفته و به مرور زمان پیش‌بینی می‌شود که از سطح آنتی بادی بدن به مرور زمان کاسته شود. با این حال، در تمامی داوطلبان واکسن کرونا مشاهده شده است که این واکسن حداقل به مدت ۳ ماه به اندازه کافی اثرگذار است که بتواند باعث ایجاد مصونیت شود.

واکسن ساخته شده توسط شرکت مدرنا که براساس ام آر ان‌ای (mRNA) است دو بار و در فاصله ۲۸ روز به فرد تزریق می‌شود و به گفته ی متخصصان اگر چه میزان آنتی بادی (پادتن) خون با گذشت زمان کاسته می‌شود، اما این موضوع جای نگرانی ندارد.

واکسن کرونا تا چه مدت باعث ایمنی در بدن می‌شود؟

آنتونی فائوچی، مدیر مرکز مقابله با بیماری‌های عفونی آمریکا در این باره می‌گوید: احتمال این وجود دارد که سیستم ایمنی بدن بتواند با به یاد داشتن ویروس کرونا، پس از کم شدن سطح آنتی بادی بدن در صورت مواجهه مجدد با کووید ۱۹، پادتن لازم را دوباره تولید کند.

آمریکا و بسیاری از کشور‌های اروپایی شروع به پیش خرید میلیون‌ها دوز از واکسن کرونای تولید شده شرکت مدرنا کرده اند و بر اساس پیش بینی ها روند واکسیناسیون عمومی در کشور‌های غربی از اواخر دسامبر و اوایل ماه ژانویه به طور رسمی آغاز شود. قرار است در مرحله نخست افراد آسیب پذیر و کسانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند آن را دریافت کنند.